niedziela, 9 września 2012

Dlaczego elektrośmieci są groźne????


ZABOJCZE TRUCIZNY TWOIM SUBLOKATOREM ? – ZRÓB Z TYM PORZĄDEK!


CO TO JEST ZSEE?
ZSEE to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli elektroodpady lub elektrośmieci.
Sprzęt elektryczny i elektroniczny, podzielony na 10 grup i podlegający recyklingowi:
  1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego – np.: lodówki, pralki, zmywarki, kuchnie;
  2. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego – np.: odkurzacze, żelazka, tostery, suszarki do włosów;
  3. Sprzęt IT i telekomunikacyjny – np.: laptopy, komputery, faxy, drukarki;
  4. Urządzenia konsumenckie – np.: telewizory, radioodtwarzacze, kamery, instrumenty muzyczne;
  5. Sprzęt oświetleniowy – np.: świetlówki, żarówki;
  6. Przyrządy elektryczne i elektroniczne (z wyjątkiem wielkogabarytowych urządzeń przemysłowych) – np.: maszyny do szycia, kosiarki do trawy, wiertarki, piły elektryczne;
  7. Zabawki, sprzęt elektroniczny i sportowy – np.: elektryczne kolejki, tory wyścigowe, gry komputerowe, rowery treningowe;
  8. Wyroby medyczne (z wyjątkiem wszystkich wszczepionych i skażonych produktów) – np.: sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych i dializoterapii, zamrażarka laboratoryjna;
  9. Przyrządy nadzoru i kontroli – np.: czujniki dymu, urządzenia pomiarowe, termostaty;
  10. Automaty – np.: automaty do napojów, bankomaty, automaty biletowe.

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ Z ZSEE?

Sprzętu, którego chcemy się pozbyć – zużył się, zepsuł się lub kupiliśmy nowy – nigdy nie wolno wyrzucać do śmietnika razem z innymi odpadami. Elektrośmieci są groźne! Zawierają mnóstwo niebezpiecznych związków: rtęć, kadm, PCB, związki bromu, azbest – to tylko niektóre z nich. Po przedostaniu się do organizmu powodują wiele groźnych chorób: anemia, uszkodzenia nerek, mózgu, układu nerwowego, układu kostnego, układu krążenia, układu immunologicznego, układu rozrodczego, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, choroby nowotworowe. Nie potrzeba bezpośredniego kontaktu, by niebezpieczne związki z elektroodpadów zaszkodziły człowiekowi. Mogą się one przedostać do gleby i wód gruntowych z elektrośmieci składowanych w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu czy na dzikich wysypiskach.  Potem trafiają do organizmów zwierząt i roślin, a dalej do produktów, które spożywamy – mleko, ser, mięso, pieczywo, owoce i warzywa.
Zastanówmy się, ile ZSEE w ciągu roku pozbywamy się i co się może stać, jeśli choćby tylko 10 na 100 Polaków pozostawi go w nieodpowiednim miejscu.
Podsumujmy:
Nigdy nie wolno wyrzucać ZSEE do śmietnika!
Nigdy nie wolno pozostawiać ZSEE w lesie lub na dzikich wysypiskach!
Nigdy nie wolno rozbierać samodzielnie ZSEE na części!
Nie warto też składować ZSEE w domu, w garażu, w piwnicy czy na strychu!


CZY ZSEE TO PROBLEM? I JAK TY MOŻESZ MU ZARADZIĆ?
Okazuje się, że z ZSEE można sobie poradzić. Wystarczy wiedzieć, że kupując nowy telewizor, pralkę, komputer… możemy oddać zużyty sprzęt w sklepie. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć od nas taki sprzęt (1: 1) – to znaczy, że kupując 1 telewizor możemy 1 oddać bezpłatnie.
Ponadto na terenie Polski działają już zakłady przetwarzania i firmy, które zajmują się odzyskiem ZSEE. Organizują one stałe i czasowe punkty zbiórki elektroodpadów. Tam można oddać go bezpłatnie w każdej ilości.
Informacje o punktach zbiórki ZSEE można uzyskać w urzędzie gminy, lub na stronie internetowej AURAEKO; www.auraeko.pl.
Takie informacje urząd gminy ma obowiązek zamieszczać również na swojej stronie internetowej i w ogólnodostępnych gablotach na terenie urzędu. To ważne informacje, pamiętaj, że możesz podzielić się nimi z innymi, także dorosłymi. Oni nie mają tak łatwego dostępu do wiedzy jak ty, a sprawa jest ważna – dla ludzi i środowiska!

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest cenny. Można poddać go recyklingowi i odzyskać przede wszystkim metale: żelazo, miedź, ołów, cyna, a nawet złoto a także szkło oraz niektóre rodzaje tworzyw sztucznych. Elementy nieprzydatne muszą być unieszkodliwione, np. bezpiecznie spalone lub wywiezione na składowisko odpadów.

Zanim postanowimy pozbyć się niepotrzebnego sprzętu warto sprawdzić czy jest na nim znaczek przekreślonego kosza na śmieci. Jeśli jest - NIE WOLNO WYRZUCAĆ GO DO ŚMIECI. Od 2005 r. producent ma obowiązek umieszczać ten znak na produkcie przeznaczonym do recyklingu. Za pozostawienie ZSEE w miejscu do tego nieprzeznaczonym np. wyrzucenie do śmietnika, wystawienie przed domem czy pozostawienie w lesie grozi kara do 5000 zł.


JAKIE SZKODLIWE SUBSTANCJE ZAWARTE SĄ W ZSEE ORAZ W ZUŻYTYCH BATERIACH I AKUMULATORACH?

Rtęć zawarta jest w niektórych typach świetlówek, – jeśli trafi do zbiorników wodnych lub gleby, a później przeniknie do mózgów ludzi i zwierząt może powodować zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
Brom stosowany w komputerach - po przeniknięciu do środowiska a następnie do organizmu człowieka i zwierząt może powodować schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
Kadm zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych może zaburzać czynności nerek, funkcje rozrodcze powodować nadciśnienie, zmiany nowotworowe oraz zaburzać metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu.
PCB (polichlorobifenyl), który pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie kumuluje się w tkance tłuszczowej ludzi i zwierząt. Może być przyczyną m.in. uszkodzenia wątroby, zaburzeń funkcji rozrodczych, osłabienia odporności, zaburzeń neurologicznych i hormonalnych, opóźnień w rozwoju niemowląt.
R-12( freon) w klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Jest spotykany jest w urządzeniach starszego typu, gdyż od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych.
Azbest używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne, jest jednak przyczyną wielu groźnych chorób (pylicy azbestowej, raka płuc i innych nowotworów).
Ołów wykorzystywany w elektronice przy stopach lutowniczych, także w lampach kineskopowych, świetlówkach, a także w akumulatorach. Gdy trafia na składowisko odpadów komunalnych stwarza zagrożenie dla środowiska, gdy przeniknie do gleby i wody pitnej. Może przedostać się wraz z paszą i wodą do organizmów zwierząt a następnie kumulować się w narządach człowieka(szkielecie, wątrobie, nerkach, mózgu). Ma silne działanie mutagenne, neurotoksyczne, rakotwórcze.
Chrom używany przy powlekaniu elementów metalowych(ochrona przed korozją i względy estetyczne).Najbardziej toksyczny jest, gdy przedostanie się do organizmu człowieka drogami oddechowymi, powoduje także zaburzenia układu krążenia, choroby skóry i alergie. Związki chromu powodują poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Nikiel używany w bateriach, które często zawarte są w zużytym sprzęcie. Gdy przedostanie się do organizmu w dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, upośledza funkcjonowanie wątroby, może powodować zmiany w składzie szpiku kostnego. Może wywoływać nowotwory. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz